Sangaften under åben himmel i Lyndby Kirke

dato

Tag del i en uforglemmelig sangaften på Lyndby Kirkegård, hvor vi sammen vil synge sange fra højskolesangbogen. Her er det deltagerne, der bestemmer, hvilke sange der skal synges, og der er plads til alle, der har lyst til at deltage.

For tre år siden startede traditionen med at holde sangaftner udenfor, og nu er det endelig tid til at genoptage denne hyggelige begivenhed. Derfor inviteres alle til at deltage i to sangaftner på vores smukke kirkegårde i Lyndby og Kirke Hyllinge.

Syng med fra højskolesangbogen

Aftenen byder på fællessang, hvor vi synger efter højskolesangbogen. Det er deltagerne selv, der vælger, hvilke sange vi skal synge, så der er mulighed for at høre og synge med på dine favoritter.

To datoer for sangaftner

Den første sangaften finder sted torsdag den 26. juni kl. 19.00 på Lyndby Kirkegård. Den næste dato er onsdag den 13. august kl. 19.00 på Kirke Hyllinge Kirkegård. Begge arrangementer er åbne for alle, der ønsker at deltage og nyde en sommeraften med sang og fællesskab.

Praktisk information
Dato: Torsdag 26. juni 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Lyndby Kirke, Østergade 30, Lyndby, 4070 Kirke Hyllinge
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut